توسعه‌ی تکنولوژی Near Space Labs برای تصویربرداری هوایی از زمین

توسعه‌ی تکنولوژی Near Space Labs برای تصویربرداری هوایی از زمین


شیوع و گسترش بحران کووید 19 تاثیرات غیرمنتظره‌ی زیادی روی فعالیت‌های اقتصادی در تمام دنیا داشته، تاثیراتی که بیشتر آن‌ها منفی و مخرب بوده است.

اما این شرایط بحرانی نشان داد که برای مقابله با چالش‌ها، باید راه حل‌های‌ تازه‌ای پیدا کنیم. راه حل‌های سنتی و قدیمی یا بسیار پرهزینه هستند و یا اجرای آن‌ها دشوار و زمان‌گیر است، و تمام این‌ها در شرایطی است که مراقبت از سلامتی و امنیت جانی افراد در اولویت قرار دارد. 

Near Space Labs استارت‌آپی است که براساس زمان و موقعیت‌های خاص، با استفاده از بالون‌هایی در اتمسفر تصاویر بسیار باکیفیتی از زمین می‌گیرد و ارائه می‌دهد. این شرکت توانسته در شرایط موجود و در اوج بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، مدل بیزنس خود را به خوبی تغییر دهد. 

Near Space Labs در حال گسترش پیشنهادات خود به تگزاس است. تا اینجا تصاویری گردآوری شده، و یک تیم متخصص هم در حال مذاکره با چند مشتری بالقوه است. این مذاکرات پیرامون پیوستن این مشتریان به خدمات عکس‌برداری شرکت Near Space Labs، تا اوایل جولای سال 2020 است. 

برای تصویربرداری از یک موقعیت جغرافیایی جدید، آن هم در اوج بحران بیماری کووید 19، شرکت Near Space Labs باید کار خود را توسعه دهد تا بتواند به سادگی تجهیزات تصویر‌برداری از طریق بالون را با استفاده از ساختارهای کنترل از راه دور و متخصصان فنی بومی، به این منطقه ارسال و راه‌اندازی کند. حالا این شرکت آماده است تا در هر جای دنیا، عملیات عکس‌برداری را خیلی سریع راه‌اندازی کند، آن هم با آموزش‌های حداقلی و ساده برای نصب و تجهیز اپراتورهای محلی. 

مدیر عامل Near Space Labs، ریما ماتووسیان (Rema Matevosyan)، می‌گوید «با وجود محدودیت‌های سفر، ما باید برای مستقر کردن سخت‌افزار‌ها از راه دور، فکری می‌کردیم. این چالشی بود که ما برای توسعه‌ی کار خود، بالاخره باید با آن روبه‌رو می‌شدیم، اما حالا باید خیلی زود این راه حل را پیدا می‌کردیم. امروز واقعا با افتخار اعلام می‌کنم که دوربین رباتیک ما، Swift، در یک چمدان کوچک، به تمام دنیا ارسال می‌شود و با چند ویدئو و یک دستورالعمل ساده، افراد خیلی راحت می‌توانند آن را راه‌اندازی کنند».

Swift در واقع یک دوربین پیشرفته است که به یک بالون متصل می‌شود و می‌تواند در ارتفاع بین 60 هزار تا 85 هزار پایی پرواز کند. این وسیله در پروازهای کوتاه مدت می‌تواند تا 270 مایل مربع، تصاویری را با 30 سانتی‌متر در هر پیکسل ثبت کند. 

Swift طوری طراحی شده که می‌تواند در روز دو بار پرواز کند. همچنین این وسیله می‌تواند براساس برنامه‌های مداری، زمان‌بندی مخابره با ایستگاه‌های زمینی و سایر عوامل، در مقایسه با پردازش طولانی‌مدت ماهواره‌های ژئوسینکرون یا حتی LEO، تصاویر را با سرعت بیشتری پردازش کند. 

از آنجایی که Near Space Labs می‌تواند تجهیزات تصویربرداری خود را با یک چمدان کوچک به هر جای دنیا ارسال کند و برای کار با آن، افراد را به سرعت آموزش دهد، در مقایسه با ساخت ماهواره‌ای که برای ارسال نیاز به راکت و مهندسان بسیار متخصص و آموزش‌دیده دارد، می‌تواند در بازار رقابت‌های فضایی، بیشتر در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. آن هم در شرایطی که سازمان‌ها و موسسه‌های دولتی در شرایط نامطلوب مالی هستند و برای دسترسی به چنین اطلاعاتی به سختی می‌توانند هزینه کنند. 

ماتووسیان می‌گوید «در این شرایط بی‌ثبات اقتصادی، وضعیت معیشتی برای مردم اهمیت زیادی پیدا کرده است. ما یک راه‌حل خوب برای این مساله پیدا کرده‌ایم. رویکرد کاری ما بسیار انعطاف‌پذیر و کم‌هزینه است. حالا که حتی ایالت‌ها هم "ورشکسته" شده‌اند، همه دنبال راهی برای تامین مخارج زندگی هستند». 

ماتووسیان همچنین گفته، به دلیل تغییرات اقتصاد جهانی، شرکت Near Space Labs با محصولات خود، از دو طریق به سود و منافع بیشتری می‌رسد.

اول، مشتریانی هستند که پیش از شرایط بحرانی، این تکنولوژی تصویربرداری را از تامین‌کنندگان آن تحویل گرفته‌اند. این افراد به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌ها و محصولی هستند که متناسب با نیازهای جغرافیایی و زمان‌بندی برنامه‌های آن‌ها باشد.

دوم، سازمان‌هایی هستند که قرار است برای اولین بار از این دوربین تصویربرداری استفاده ‌کنند. با وجود بیماری کووید 19 محدودیت‌هایی در به کارگیری نیروهای انسانی به وجود آمده و این شرکت‌ها قصد دارند از این تکنولوژی به عنوان جایگزینی برای بازرسی‌های حضوری استفاده کنند.

ماتووسیان در ادامه می‌گوید «کووید 19 همچنین باعث شده توجهات بیشتری به صنعت کنترل از راه دور جلب شود. چون، مثلا، مردم دیگر نمی‌توانند وارد سایت‌ها یا مکان‌هایی شوند که پیش از این معمولا حضوری آن‌ها را بررسی می‌کردند. پس کنترل راه دور به عنوان یک راه حل شناسایی شده و به همین خاطر درخواست‌ها برای سیستم تصویربرداری ما بیشتر شده است. مثلا، این جریان در صنعت حفاظت دیده می‌شود. این صنعت پیش از این چندان در استفاده از محصولات ما فعال نبود، اما حالا با شیوع کووید 19 بسیار فعال شده است».

براساس گفته‌های ماتووسیان، فقط "چند روز" طول کشیده تا یک تیم فنی بتواند Swift را در تگزاس راه‌اندازی کند و این نشان‌دهنده‌ی سرعت این دوربین برای تصویربرداری در تمام نقاط زمین است. او می‌گوید انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری همیشه از ارزش‌های اصلی این بیزنس هستند، اما بحران کووید 19 باعث شد این ارزش‌ها اهمیت بیشتری پیدا کنند و این شرکت بتواند خیلی سریع‌تر از چیزی که انتظارش را داشتند، پیشرفت کند.
نویسنده
نویسنده

تیم روابط عمومی دیجی‌نکست