6 خدمتی که با وجود فین‌تک در زمینه مالی ایجاد شدند


 

فین‌تک یعنی فناوری مالی هدف این صنعت به چالش کشیدن روش‌های سنتی مورد استفاده در صنعت خدمات مالی، از طریق نوآوری و فناوری است. شاید ساده به نظر برسد اما فین‌تک اصطلاحی است که تعداد زیادی از خدماتی را که در عصر حاضر در حال تغییر هستند پوشش می‌دهد.

برای مثال:

 

سرویس پرداخت موبایلی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای پرداخت هزینه محصول یا خدماتی، یا حتی واریز وجه برای کسی از اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی استفاده کرده باشید. این اپلیکیشن‌ها که کار ما را خیلی آسان‌تر کرده و بخشی از صنعت فین‌تک هستند.

 

بانک‌داری دیجیتال

رسیدگی به امور مالی با خودکار و کاغذ در دنیایی امروزی خنده‌دار به نظر می‌رسد. با ورود بانک‌داری دیجیتال به صنعت بانک‌داری، انتظارات هر کسی از بانک‌ها کاملا تغییر کرده. یک اپلیکیشن ساده روی دستگاه موبایل شما تمام امور بانکی را با سرعت و دقت بسیار بیشتری انجام می‌دهد.

 

فناوری بیمه 

استفاده از تکنولوژی برای ارائه، توزیع و مدیریت خدمات بیمه‌ای، این صنعت به کمک بزرگ‌داده‌ها، هوش‌مصنوعی و اینترنت‌اشیا به جمع آوری و تحلیل اطلاعات مشتریان‌ می‌پردازد و با استفاده از این تکنولوژی‌ها حق بیمه به صورت خودکار و متناسب با هر فرد محاسبه می‌شود. 

 


ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین نوعی پول مجازی یا دیجیتال هستند؛ کاملاً الکترونیکی، هیچ اسکناس یا سکه فیزیکی در کار نیست.

این بخش از صنعت فین‌تک علی‌رغم چالش‌برانگیز بودن، تا کنون سرمایه بسیار زیادی جذب کرده.

 

 

بلاک چین

ساده‌ترین تعریف بلاک‌چین شاید این باشد که: بلاک‌چین یک ساختار داده‌ای است که تمام تراکنش‌ها را ثبت می‌کند و به این ترتیب امنیت معاملات مجازی را ایجاد و افزایش می‌دهد. این تکنولوژی روابط بین‌فردی، شرکتی و بانکی را بسیار بهبود بخشیده.

 


پلتفرم‌های تامین مالی جمعی 

این پلتفرم‌ها امکان دریافت و یا اهدا سرمایه را برای کاربران اینترنت و اپلیکیشن‌ها فراهم می‌کند. استارتاپ‌ها و صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند با این پلتفرم‌ها از منابع مختلف در یک مکان جذب سرمایه کنند. 

 

 

اما آینده صنعت فین‌تک چطور پیش‌بینی شده؟

رشد و گسترش صنعت فین‌تک در مدت کوتاه این را ثابت کرده که فناوری، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بر روش‌هایی که انتظار می‌رود کسب‌وکارها فعالیت کنند، تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. آنچه در آینده ممکن است رخ بدهد غیرقابل پیش‌بینی است، اما در صنعت فین‌تک، جهانی که همیشه در حال تحول است، غیر ممکن وجود ندارد!
#فینتک
نویسنده
نویسنده

تیم روابط عمومی دیجی‌نکست