برای بیزنس خود سرمایه پیدا کنید.

وبلاگ
تیم روابط عمومی دیجی‌نکست
2779

برای بیزنس خود سرمایه پیدا کنید. 

راه اندازی یک کسب و کار جدید نیاز به سرمایه دارد. یکی از اولین و البته مهم‌ترین کارهایی که باید برای کسب و کار خود پیداکنید، پیداکردن سرمایه است. در واقع روشی که شما سرمایه پیدا می‌کنید می‌تواند بر کل بیزنس شما تاثیر بگذارد. 

بدانید که چقدر پول نیاز دارید. 

هر کسب و کاری نیازهای متفاوتی دارد و یک روش یا مبلغ مشخص وجود ندارد که بتوان به همه‌ی کسب و کارها تامیم داد، بلکه مواردی مانند وضعیت مالی و چشم انداز بیزنس شما، میزان سرمایه‌ی شما را مشخص می‌کند. بعد از اینکه هزینه‌ها و میزان درآمد بیزنس خود را به دست آوردید، زمان آن رسیده است که با روش‌های جمع آوری سرمایه آشنا شوید. به طور کلی سه روش اصلی برای جذب سرمایه وجود دارد: سرمایه‌گذاری شخصی (Self-funded)، پیداکردن سرمایه‌گذار (Investor)، وام گرفتن (Loans). 

خودتان سرمایه‌ی خودتان را تهیه کنید. 

نام دیگر این روش (booststraping) است. در این روش شما خودتان بر روی کسب و کار خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید. در این روش می‌توانید از خانواده و دوستان خود برای جذب سرمایه، در خواست پول کنید یا از پس انداز خود برای پیشبرد بیزنس استفاده کنید. 

با استفاده از این روش شما بر روی کسب و کار خود کنترل کامل دارید اما از طرف دیگر اگر خطری شما را تهدید کند، باید ریسک آن را نیز بپذیرید. به یاد داشته باشید که بیشتر از توان خود، خرج نکنید. اگر بیشتر از توان خود خرج کنید، ممکن است مجبور شوید هزینه‌ها و جریمه‌های گزافی برای آن بپردازید. 

از سرمایه‌گذارها یا صندق‌های سرمایه‌گذار‌ شتاب‌دهنده استفاده کنید. 

سرمایه گذاران می‌توانند سرمایه‌ی لازم برای شروع کسب و کار شما را تامین کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذار شتاب‌دهنده معمولا در ازای سرمایه‌ای که در اختیار شما قرار می‌دهند، درصد یا مقداری از سهام شرکت شما را می‌خرند و نقشی در اداره و مدیریت شرکت شما ایفا می‌کنند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شتاب‌دهنده در چند بخش با سرمایه‌گذاری سنتی متفاوت هستند. این صندوق‌ها معمولا: 

  • بر شرکت‌هایی با شاخص رشد بالا تمرکز می‌کنند.
  • به‌جای اینکه پول قرض بدهند، بخشی از سهام شرکت شما را خریداری می‌کنند. 
  • حاضرند ریسک‌های بالا را در ازای بازگشت پول بپذیرند. 
  • مدت زمان بیشتری را نسبت به وام‌های بانکی برای برگشت پول به شما می‌دهند. 

تقریبا همه‎ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شتاب‌دهنده حداقل یک جا در هیئت مدیره‌ی شرکت شما می‌خواهند. بنابراین قبل از مذاکره با این صندوق‌ها حتما آماده باشید تا بخشی از جایگاه مدیریت و مالکیت بیزنس خود را به آن‌ها بدهید. 

این که صندوق‌های سرمایه‌گذاری حاضر می‌شوند روی کسب و کار شما سرمایه‌گذاری کنند یا نه، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اما عموما برای جذب سرمایه از طریق این صندق‌ها مراحل زیر طی می‌شوند. 

  1. پیدا کردن سرمایه‌گذار: به دنبال سرمایه‌گذاران جداگانه یا صندوق‌های سرمایه بگردید. قبل از ملاقات با آن‎ها به صورت کامل درباره‌ی این افراد تحقیق کنید؛ ببینید که آیا قبلا بر روی پروژه‌هایی مشابه با پروژه‌ی شما سرمایه گذاری کرده‌اند یا نه. 
  2. بیزنس پلن خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید: سرمایه‌گذاران بیزنس پلن شما را با دقت بررسی می‌کنند، تا مطمئن شوند که بر کسب و کار درستی می‌خواهند سرمایه‌گذاری بکنند. بیشتر سرمایه گذاران بر موضوعاتی مانند حوزه‌ی فعالیت بیزنس، موقعیت جغرافیایی و میزان پیشرفت بیزنس تمرکز می‌کنند. 
  3. دوباره‌ همه‌ی بخش‌های کسب و کار خود را با دقت کافی مرور کنید: سرمایه‌گذاران تیم مدیریت بیزنس، محصولات و سرویس‌ها، مدارک مالی شما را بررسی می‌کنند. 
  4. شرایط را بیان می‌کنند: اگر سرمایه‌گذاران قصد سرمایه‌گذاری روس کسب و کار شما را داشته باشند، شرایط خود را بیان می‌کنند و همه‌ی ضوابط و قوانین مورد نظرشان برای سرمایه‌گذاری را یادداشت می‌کنند. 
  5. سرمایه‌ را در اختیار شما قرار می‌دهند: هنگامی که با سرمایه گذاران به توافق رسیدید، می‌توانید پول خود را دریافت کنید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولا پول را به صورت دوره‌ای یا در چند نوبت پرداخت می‌کنند. مبلغ درخواستی شما طبق توافق‌های انجام شده در اختیار شما قرار می‌گیرد. 

از سرمایه‌های مردمی به عنوان سرمایه‌ برای کسب و کار خود استفاده کنید. 

سرمایه‌های مردمی در واقع پول‌هایی هستند که افراد مختلف و زیادی برای راه‌اندازی کسب و کار خود در اختیار شما قرار می‌دهند. این افراد در واقع سرمایه‌گذار نیستند زیرا سهمی از بیزنس شما را مالک نمی‌شوند و انتظار بازگشت سرمایه‌ی خود را نیز ندارند. 

سرمایه‌های مردمی از بیزنس شما تنها درخواست یک هدیه دارند تا بدانند که شما قدردان کمک آن‌ها هستید. عموما شرکت‌هایی که از این طریق سرمایه جذب می‌کنند، یکی از محصولات خود را به نشانه‌ی قدردانی برای این شرکت‌ها ارسال می‌کنند. اگر محصول شما قابل ارسال نیست، می‌توانید با افرادی که به شما سرمایه‌ داده‌اند یک قرار ملاقت بگذارید و از آن‌ها قدردانی کنید یا نام آن‌ها را در سایت بیاورید. شما با این کار درواقع تبلیغی هم برای این روش سرمایه‌گذاری کرده‌اید. 

سیستم سرمایه‌گذاری مردمی به یک دلیل دیگر هم مشهور است، این سیستم از بقیه‌ی سیستم‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر است. شما می‌توانید بیزنس خود را در کنترل داشته باشید و اگر کسب و کارتان به موفقیت نرسید، هیچ پول یا قرضی را نباید پردتاخت کنید. پلتفرم‌های جمع‌آوری سرمایه‌های مردمی متفاوت هستند و هر کدام ضوابط و قوانین مخصوص به خودشان را دارند. حتما پیش از درخواست سرمایه در این پلتفرم‌ها، قوانین و ضوابط مرتبط به هر سایت را مطالعه کنید. 

وام کسب‌ و کار بگیرید. 

اگر می‌خواهید خودتان همه‌ی کنترل کسب و کارتان را داشته باشید اما در عین حال نمی‌خواهید از سرمایه‌گذارن کمک بگیرید، می‌توانید از بانک وام کسب و کار کوچک دریافت کنید. برای اینکه شانس بیشتری برای دریافت وام داشته باشید، بیزنس پلن، گزارش هزینه‌ها و ضوابط مالی خود را برای ارائه به بانک آماده داشته باشید. این مدارک به شما کمک می‌کنند تا بدانید که به چقدر پول نیاز دارید و در عین حال هم به بانک مورد نظر نشان دهید که وام را برای چه نوع کسب و کاری نیاز دارید. به محض اینکه مدارک بالا را آماده کردید، درباره‌ی انواع وام‌هایی که به کسب و کارهای کوچک‌ تعلق می‌گیرد، تحقیق کنید و بعد بهترین وام را انتخاب کنید. 

 # استارتاپ# سرمایه-گذاری# جذب-سرمایه
دیجی‌نکست مرکز نوآوری و سرمایه‌گذاری گروه دیجی‌کالاست. ما در دیجی‌نکست با هدف خلق و توسعه نوآوری و تکنولوژی، کارآفرینان جوان را در مسیر رسیدن به اهداف و پرورش ایده‌هایشان همراهی می‌کنیم تا با اطمینان و شتاب بیشتری گام بردارند.
تهران- میدان آزادی- کارخانه نوآوری آزادی- سوله دیجی‌نکست
جهت عضویت در خبرنامه دیجی‌نکست، ایمیل خود را ارسال نمایید
© COPYRIGHT 2024 | MADE BY Diginext